Ekonomi

ECB/Lagarde: Enflasyon, faiz artışını yavaşlatmak için hala çok yüksek

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, enflasyonun halen çok yüksek olduğunu belirterek, politika yapıcıların enflasyonu hedeflenen seviyeye getirmek için çabalarından vazgeçmeyeceklerinin sözünü verdi.

Lagarde, Davos’ta katıldığı panelde yaptığı konuşmada, “Nereden bakarsanız bakın enflasyon çok yüksek. Kısıtlama bölgesine geçene kadar uzun süre bu rotada kalacağız” sözlerini kullandı. Enflasyonu yüzde 2’ye zamanında geri getirme hedefiyle.”

Enflasyon Aralık ayında yeni bir rekor kırarken ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ekonomi beklenenden daha iyi durumdayken, birçok yetkili euro döneminin en sert enflasyon artışının dağılmasını sağlamak için faiz artışlarına devam etme konusunda istekli olmaya devam ediyor.

ECB Yönetim Kurulu üyeleri François Villeroy de Galhau ve Klaas Knot, Davos’ta Lagarde’nin geçen ay faizlerde yarım puanlık artış yapılması gerektiğine ilişkin sözlerinin bugün hala geçerli olduğunu yinelediler.

“Veriler önümüzdeki birkaç toplantıda yarım puanlık artışa işaret ediyor”

Lagarde 15 Aralık’ta “İstikrarlı bir hızla devam edeceğiz” dedi. Bugün elimizdeki verilere göre önümüzdeki toplantı, muhtemelen bir sonraki ve sonraki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına işaret ediyor. Bu yüzden bunun tek seferlik 50 baz puanlık bir artış olduğunu varsaymayın.”

Knot ayrıca Perşembe günü CNBC’yi yatırımcıların yetkililerin kararlılığını hafife alıyor olabileceği konusunda uyardı. “50 baz puanlık tek bir faiz artışından sonra durmayacak. Bu kesin” dedi.

Euro bölgesi ekonomisini de hareketlendiren Lagarde, artık “küçük bir daralmanın” resesyondan daha olası olduğunu belirterek, “Son haftalarda haberler çok daha olumlu. Harika bir yıl değil ama bizden çok daha iyi. korkulan.”

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing de parlak görünüme rağmen AMB’nin politikasında çok fazla sıkılaşma tehlikesi görmediğini ve enflasyonla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Aynı panelde, “Ekonomide daha fazla iyimserlik olduğu yönündeki tüm yorumları kabul etmekle birlikte, Avrupa’da sahip olduğumuz yüksek enflasyon ve diğer bazı yapısal reformlar gibi temel sorunlar ortadan kalkmadı. Çin’in açılmasının enflasyonumuz üzerindeki etkisini izlemek için.” değerlendirmesini yaptı.

haber-caldiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu