Ekonomi

Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetini ve konu yüklerini Ocak ayı enflasyon verileriyle güncelledi. Buna göre 2023 yılında yük artışı en fazla olan küme konut oldu. Geçen yıl yüzde 14,1 olan konut kümelenmesinin yükü 2,5 puan artarak yüzde 16,6 oldu. Bu değişimde elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki yüksek artış belirleyici oldu. TÜİK’in tahminine göre, elektrik ve doğal gaza harcanan toplam miktar içinde hanehalkının payı yüzde 4,4’ten yüzde 6,5’e yükseldi.

Geçen yıl haziran ayında adet bazında fiyat yayınlamayı durduran TÜİK, 2023 yılı itibarıyla tek tek kalemlerin sepetteki ağırlıklarını yayınlamayı da durdurdu. Bunun yerine TÜİK, ana küme ve temel başlık skalaları listesini yayınladı.

Sepetin yüzde 57’sini üç küme oluşturuyor

TÜİK sepetinde önceki yıllarda olduğu gibi en yüksek payı yüzde 25,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubu aldı. Konut ve ulaşım en büyük paya sahip diğer harcama kümeleri oldu. Böylece bu üç kümenin toplam sepet içindeki ağırlığı yüzde 57’yi geçti.

İzlenen öğe sayısı azaldı

TÜİK tarafından yayınlanan metodoloji dokümanına göre fiyatlar TÜFE’de 404 unsurda toplanacak. Bu sayı önümüzdeki yıl 409 oldu. Bu dönemde sepete sadece kadın taytları girmiş, sepetten kakaolu içecek, pamuklu kumaş, çocuk gömlekleri, plastik mutfak eşyaları, hastane yatağı fiyatları ve diğer kültürel faaliyetler çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu